Módní trendy, styl, outlet

Úvaha: Proč se vlastně hodinky nosí na levé ruce?

V dnešní době se nošení hodinek na levé ruce zdá lidem přirozené, jelikož většina z nich jsou praváci. Hodinky tak nosí na ruce, kterou tolik nepoužívají. Na ruku se mohou kdykoliv podívat, aniž by přerušili činnost vykonávanou pravou rukou. Nosily se ale hodinky na levé ruce odjakživa?

Nepodařilo se mi sice najít žádný „oficiální“ hodinářský zdroj, který by mi byl v této otázce nápomocen, přesto však existuje několik stránek, kde se lidé zamýšlejí právě nad nošením hodinek na levé ruce. Natahovací pozice vpravo (na pozici tři) zde není od nepaměti, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Striktně levoruké nošení hodinek zřejmě souvisí s příchodem druhé světové války.

Ještě ve třicátých letech minulého století se totiž korunka umisťovala na druhou stranu, na pozici devět. Nejspíše podle toho, jak si přál výrobce. Ostatně i takové kapesní hodinky ji měly nahoře, na pozici dvanáct. S příchodem druhé světové války armáda tehdy nakoupila svým jednotkám hodinky s korunkou na pozici tři, a ty bylo potřeba natahovat. Což na pravačce nebyla zrovna žádná legrace, jen si zkuste hodinky přehodit a sami uvidíte.

Zdroj: http://www.abc.net.au/worldtoday/content/2011/s3379831.htm

O všem nakonec rozhodla škola

Ale proč já nosím hodinky na pravé ruce? Inu, na základní škole jsme museli mít při písemných testech levou ruku položenou na lavici tak, abychom pod ní náhodou neskrývali tahák. Tudíž jsem si hodinky začal dávat na pravou ruku, abych věděl, kolik času mi zbývá pro dopsání písemky. Nechtěl jsem paní učitelku zbytečně provokovat otázkami, kdy bude konec. Postupně mi učitelky dovolovaly jít po dopsání písemky na chodbu, aby moje okázalé zívání nenamíchlo ostatní, ale zvyk nosit hodinky na pravé ruce mi zůstal dodnes.

Teď už je vlastně docela jedno na jaké ruce hodinky mám, jelikož při práci používám obě ruce na klávesnici počítače. Mám však podezření, že nošení na pravé ruce mi hodinky více poškozuje. Typické je to u hodinek na běžné nošení, u kterých mám odřené sklíčko od zdi doma na chodbě. Pro své outdoorové aktivity používám aktuálně titanové hodinky Traser s chronografem, tam o jejich újmu na pravé ruce – vzhledem ke konkstrukci – strach nemám.

A jak jste na tom vy? Nosíte hodinky automaticky na levé ruce? Je to jen zvyk přinesený od rodičů nebo je nosíte jako já na pravé ruce?

Autor článku: Lenka Ondráčková

Diskuze

Komentovat příspěvek

Úvaha: Proč se vlastně hodinky nosí na levé ruce?

Módní trendy a styl
TOPlist